איך חוגגים הסינים את ראש השנה הסיני?בייג'ינג, מבט מבפנים.

איך חוגגים הסינים את ראש השנה הסיני?בייג'ינג, מבט מבפנים.

למי שאין סבלנות לקרוא את הכל, תמונות ווידאו של זיקוקים משובח נמצאים בסוף הפוסט (לא לשכוח לתת לייק ולהעביר לחבר'ה).

כמה נכתב על שנת הדרקון השנה ( 2012)….שדרקון הוא חיה שמסמלת שיגשוג ומזל וכמה וכמה דרקונים נראה ברחובות עכשיו. אז אכן, ברחובות רואים הרבה דרקונים. בעיקר בפרסומות בשלטי חוצות, בסופר מרקט, ובאוטובוסים. לעומת זאת, לא הורגשה נוכחות מוגזמת של מדי של דרקונים בחגיגות המסורתיות בפארקים. על כך בהמשך.

לסינים יש שתי צורות עיקריות לחגוג את ראש השנה הסיני,ירידים (temple fairs) וזיקוקים. בעוד שהירידים נמצאים בכל רחבי העיר אבל במקומות מוסדרים, את הזיקוקים ניתן לראות (ולשמוע!!!) בכל מקום. את הזיקוקים ניתן לקנות בדוכני רחוב ואין הגבלה על השימוש בהם. כך יוצא שאנשים פשוט קונים כמויות עצומות של זיקוקים ולאחר מכן מדליקים אותם אחד אחרי השני בשכונה מתחת לבית או ברחוב הראשי. לא אחת, רואים מכונית שנעצרת מכיוון שבדיוק עכשיו על הכביש מישהו יורה משם זיקוקים.

את הזיקוקים מתחילים לשמוע כמה ימים לפני היום עצמו. ומכיוון שהחג נמשך כמה ימים, אז גם לאחריו. סה"כ כעשרה ימים עד שבועיים של זיקוקים מחרישי אוזניים. השיא הוא ביום שבו מתחיל החג בחצות (וידאו מצורף). האנשים אשר אינם נהנים מהזיקוקים ובעיקר מתלוננים על הרעש הם הזרים, אבל ישנם גם יוצאי דופן (כמוני) אשר ממש אוהבים זאת.

פגשתי מנהל קרן הון סיכון שבמקור הגיע מאוסטרליה לפני 7 שנים. הוא מספר שבאוסטרליה הם לא חוקיים ואי אפשר לקנות אותם, וכך כל שנה הוא נהנה לקנות אותם ברחוב, להדליק אותם ולהנות מהרעש והבלאגן. כמו שהוא ניסח זאת: "I Just love it!"

בקיצור, תוכל לאהוב תוכל לשנוא, לא תוכל להתעלם.

Temple Fairs

הירידים בביג'ינג מתקיימים ביום הראשון של החג ולפעמים גם ביום לפני למשך שבוע שלם. הם יותר ממוסדים והם מציעים מגוון פעילויות, תלוי לאיזה יריד הלכתם. המשותף להם הוא כמות דוכני האוכל הרבים. הסינים אוהבים לאכול והכל נסוב סביב האוכל. בכניסה תשלמו בדרך כלל 10 יואן לאדם, אם כי ישנם ירידים שהכניסה אליהם עולה גם 40 יואן.

ביקרנו בשני ירידים מרכזיים וגדולים בעיר. הראשון נקרא cheng duan קרוב לתחנת הסאבבווי taoranting על קו 4. ישנה הליכה של כ-5-7 דקות עד ליריד עצמו. היריד נמצא בפארק מאוד מרווח עם אגם באמצעו. מכיוון שהאגם קפוא הוא משמש לפעילויות החלקה שונות. גם אנחנו לקחנו חלק בחגיגה ושכרנו מזחלת זוגית לחצי שעה (20 יואן לזוגית, 10 יואן למזחלת ליחיד). ניתן גם לשכור מחליקי קרח רגילים, אופני קרח (??) ולרדת במדרונות קרח\שלג על גבי מזחלת או אבוב.

מאוד ציפינו לראות מופעים מקומיים ודרקונים כמו שנאמר. לצערינו הרב לא ראינו בכלל מופעי ריקוד עם דרקונים. במקום זאת,ישנה במה אחת מרכזית, שם הייתה הופעה של האופרה של בייג'ינג. האופרה של בייגי'נג, הינה אופרה מסורתית הכוללת שירה בטונים גבוהים במיוחד. לא כל כך אהבנו את המופע.

ביום למחרת הגענו לפארק Ditan (תחנת Yonghegong/Lama Temple על קו מס' 2). פארק דיטאן הינו פארק הרבה יותר צפוף מאשר הפארק בו היינו ביום הקודם וגם מעוצב בצורה שונה מאוד מאשר הפארק ב-Taoranting. אמנם מוטיב האוכל דומה, אך בדיטאן ישנם גם מעברים צפופים מלאי דוכנים שונים שהפרס עלהם הוא בובה של חיה או משהו אחר. והצפיפות….

מה שכן היה יותר מעניין בדיטאן, הינה ההופעה המרכזית. ההופעה כללה קבוצות מקומיות שונות שרקדו ריקודים מסורתיים וכן גם ריקוד אקרובטי של..תחזיקו חזק…דרקונים! בנוסף במרכז הפארק ישנו מקדש אליו מגיעים אנשים הבאים להתפלל לכבוד החג.

אני מצרף כאן תמונות להנאתכם גם מן היריד וגם בשעת שיא הזיקוקים בחצות כאשר החג מתחיל מחלון הבניין שלנו. כך נראה הרחוב.

אם אהבתם, לחצו לייק והעבירו לחבריכם בבקשה!

אין פוסטים קשורים.

אודות העורך