הולכים את שביל ירושלים – היום הראשון

הולכים את שביל ירושלים – היום הראשון

שביל ירושלים אינו אחד מהשבילים המטויילים במיוחד ברחבי ארצינו. לפחות בתקופה זו של השנה. במהלך ההליכה על השביל לא פגשנו אף אחד שהלך אותו גם כן. השביל אינו ארוך כל כך 30-40 ק"מ, תלוי את מי שואלים. אני לא בדקתי. הוא נחנך בסוכות 2006 בצעדת ירושלים.

img_7423-1024x683_0

השביל מחבר בין שביל ישראל שמגיע לסטף. משם השביל נכנס לירושלים עובר באתרים מרכזיים בעיר ושכונותיה. ויוצא חזרה דרך עין כרם לעין חנדק שמנצא גם כן לא רחוק מהסטף. כמו ששביל ישראל למרבה האירוניה לא נכנס לירושלים, שביל ירושלים, לא נכנס לעיר העתיקה. השביל הרישמי גם לא עובר ממש ליד החומות, כך שמי שמתכן ביקור בעיר העתיקה ממש יצטרך לעזוב את השביל ולחזור אליו חזרה. זה לא מרחק גדול לעיר העתיקה אבל עדיין לא ממש על השביל.

היום הראשון עובר בחלקו הגדול במסלולה של הרכבת הקלה בירושליים. לאורך כל היום ראינו נסיעות ניסוי אחרונות של הרכבת לקראת השקתה בתקווה באפריל הקרוב.

img_7501-1024x683 img_7498-1024x683

את השביל ניתן גם לרכב באופניים (בהסתייגות, אנחנו בדקנו את השביל מהסטף להר הרצל). למעט קטעים מינוריים בכפר ליפתא שצריך לקחת את האופניים ביד, את כל שאר השביל ניתן לרכב ואז אולי לבצע אותו ביום רכיבה בודד.

אחד מהדברים שהיה לנו קשה למצוא, הוא איך מגיעים באוטובוס מתל אביב לסטף לתחילת המסלול. אז אני כותב שוב את המילים "שביל ירושלים, סטף, תל אביב, ירושלים, אוטובוס". מי שמחפש את המיידע בגוגל יגיע לכאן. את השביל בחרנו לעשות עם כיוון השעון.

אפשר להגיע לתחילת המסלול בשני אוטובוסים. האוטובוס הראשון שתקחו הוא למחלף הראל. גם 405 וגם 480 שמגיעים מתל אביב או ירושלים עוצרים במחלף, אז צריך לרדת שם. משם ישנה תחנה על הגשר לכיוון דרום. אוטובוס מס' 183 הנוסע לכסלון, מגיע בתדירות טובה יחסית ויביא אתכם לתחילת המסלול. בקשו לרדת בכיכר של הסטף , הנסיעה היא של כמה דקות. השביל מתחיל ממש מול האתר, בכיכר עצמה. את השלט המכריז על שביל ירושלים תראו באתר הסטף עצמו.

לאחר היציאה מהסטף השביל עובר סביב להר חרת ודרך מעיין חרת (שהיה יבש באותו רגע). הפינה ליד המעיין רגועה במיוחד ונחמד לשבת שם ולנוח. השביל ממשיך מתחת למעוז ציון ומוצא ומגיע לסיבוב מוצא. לפני סיבוב מוצא תראו מימינכם את מאגר בית זית.

המאגר משמש בימי החורף כאשר הוא מתמלא כמקום נופש פעיל לסירות ואופנועי ים. המאגר נבנה בשנות החמישים ואינו משמש בתפקידו המקורי. לאחר שבנו את הסכר, טרחו לבדוק את הקרקע וגילו שהיא מחלחלת במידה רבה. המים לפי בדיקה נובעים לפי חלק מהדעות במעיינות עין גדי מצידם השני של הרי ירושלים. לאורך כל הדרך ראינו אינסוף שקדיות פורחות, למעט בעיר עצמה כמובן, למרות שטו בשבט עבר מזמן. האויר נהדר והנוף מדהים.

ליד סיבוב מוצא תבחינו בעמוד מצד שמאל של הדרך, שרידים של מבנה שהיה שם. מיד אחריו תגיעו לגשר. הראשון שתראו הינו הגשר המקורי ואילו הגשר השני (תראו אותו מיד כשתעברו מתחת לראשון) הוא החדש יותר. את הגשר המקורי ניתן לראות בתמונות מהמאה ה-19. כביש מספר 1 נסלל על הדרך המקורית לירושלים שנסללה בסוף המאה ה-19. img_7461-1024x683

לאחר חציית כביש 1 אנחנו מגיעים לעמק הארזים. השביל קצת לא ברור וצריך לקחת את השביל השמאלי ביותר כדי להמשיך. שימו לב שהשביל פונה שמאלה בחדות בשלב כלשהוא די מהר. יש צורך לטפס טרסה קטנה ולפנות ימינה להמשך השביל. בהמשך תראו פניה שמאלה למסלול נחל חלילים למעוניינים. מסלול נחל חלילים מסתיים\מתחיל במבשרת ציון מעל עמק הארזים.

ממשיכים בעמק הארזים ומגיעים לעינות תלם. במקום נעשו מספר נסיונות התיישבות של יהודים ובתקופה הבריטית נבנה בית משאבות מעל המעיינות. השביל ממשיך מעינות תלם ,ימינה, לתוואי של נחל שורק. אתם תעברו משמאל לכביש מספר 9. את הכביש עוקפים לאחר שמגיעים לחוות תור סיני שנימצאת בהמשך השביל.

אם תסתובב אחורה תוכלו לראות את אחת המנהרות שחוצבים לרכבת המהירה מתל אביב לירושלים. לאחר שתעברו את החווה, תראו את מנהרת הכניסה לתחנת הרכבת במעלה ההר מעל הכפר ליפתא.

השביל ממשיך ובהמשכו מגיע לתוך הכפר הערבי הנטוש, ליפתא. שימו לב לבתים המדהימים שבכפר. גרו כאן משפחות ערביות אמידות. אפשר לראות את זה לפי פאר הבניה וגודל המבנים. ישנה כיום תוכנית שימור לליפתא שתהפוך תוך מספר שנים לשכונת רפאים יוקרתית נוספת של ירושלים. חבל….
img_7482-683x1024

img_7478-1024x683

מהרגע שיוצאים מהכפר ליפתא השביל פשוט שימון השביל פשוט נעלם ויש צורך ללכת אותו עם מפה ועם סיפור הדרך. את שניהם ניתן למצוא באתר ויקישביל. שם ישנו סיפור דרך של שביל ירושלים, נגד כיוון השעון. קצת מבלבל אבל אפשרי.

בגדול השביל חוצה את העיר ממערב למזרח ומגיע עד להר הצופים. בנקודה זו החלטנו לסיים את יום הטיול הראשון שלנו. זה בערך חצי המסלול ובנוסף ישנה תחבורה לאונ' כך שנוח לחזור לשם למחרת להמשך השביל.

צפו לעוד פוסט על היום השני.

אולי תרצו לקרוא גם את זה:

  1. הולכים את שביל ירושלים – היום השני
  2. סיור על גג כנסיית הקבר
  3. מפות בייג'ינג וירושלים, ראש בראש!
  4. פינות חמד חבויות בעיר העתיקה בירושלים
  5. השילוש הקדוש: ישראליות-יהדות-נצרות ביקור בכנסייה היוונית קתולית

אודות העורך