טרק צ'יביריקו (Chiviriko) – לה קראסה (La karrasa) – ויטורינו (Vitorino) \ לוס הורנוסוס (Los Hornosos) – ביאמו (Bayamo)

טרק צ'יביריקו (Chiviriko) – לה קראסה (La karrasa) – ויטורינו (Vitorino) \ לוס הורנוסוס (Los Hornosos) – ביאמו (Bayamo)

קודם כן, אני מפנה אותכם לפוסט הקודם, שם תבינו איך כדאי להגיע לצ'יביריקו. לאחר שתגיעו לצ'יביריקו תצטרכו לקחת עגלה עם סוס לאל קאלנטורה שזה כפר סמוך לצ'יביריקו. העלות פזו קובני אחד (Peso Nacionales), לא יותר, לאדם. מדובר על 3-4 ק"מ של נסיעה.

מכאן ללה קראסה יש כמה אפשרויות לעלות. הראשונה לחכות למשאית שנוסעת לשם פעם בים בדר כלל, אם לא יורד גשם. לפעמים יש יותר משאיות. הסיבה היא שבלה קראסה כורתים עצים ומורידים אותם באמצעות משאית, בנוסף יש משאית אספקה שמגיעה לשם פעם ביום. אם יורד גשם, לא תמיד תצא משאית.

img_6795

כמה מילים על לה קראסה. הכפר או בעצם הקהילה (Comunidad) הוקמה בשנת 81. לפני כן חלק מהאנשים גרו בהרים מסביב ואז הביאו עוד אנשים וקיבצו את מי שגר בסביבה ורצה להצטרף לקהילה אחת. בקהילה יש כ-65 בתים ו- 400 תושבים. הבתים מסודרים בשורות ונראים דומים אחד לשני. יש חנות מרכזית, ומרכז שבו רואים בכפר טלויזיה. בחנות שנימצאת למעלה אינכם יכולים לקנות מצרכי מזון, הם ספורים עבור אנשי המקום ומסובסדים עבורם. זה לא שאין אנשים טובים שיעזרו ויתנו לכם משהו ממה שיש שם אם תצטרכו, אבל תגיעו עם מה שאתם צריכים. זה עדיף.

אפשרות שניה לעלות ללה קראסה, להתקשר לחואן לאגו (Juan Lago) שגר בלה קראסה. הוא ירד אליכם עם סוס ויקח אותכם למעלה. לוקח לו שעתיים לרדת ושעתיים נוספות לעלות. המספר 26394(3). אין לו טלפון פרטי בבית, כמו בערך לכל הכפר, אז תצטרכו לבקש אותו ולהמתין. כמו כן, תצטרכו לדעת ספרדית בשביל לדבר איתו. אנחנו ירדנו איתו עם סוס ועלה לנו 300 פסוס קובניים (pesos nacionales).

חואן, הסוס ומיכל

תבינו, האנשים שגרים שם למעלה בלה קארסה מקבלים כמה מאות פסוס קובניים בחודש. הם מאוד עניים וכל הכלכלה שלהם היא כדי לאכיל את המשפחה שלהם שזה בערך הסכום שעולה לחודש רק להאכיל משפחה. הוא מאוד ישמח והגב שלכם ישמח.

האפשרות השלישית היא לעלות ברגל. הדרך יפה ופוגשים הרבה כפריים בדרך. לאנשים שגרים שם לוקח 4-5 שעות לעלות עד לכפר. אנחנו סחבנו מוצ'ילה של כ-15 קילו, אז אם אתם סוחבים פחות או בכושר יותר טוב מאיתנו, יקח לכם פחות מהכמעט שמונה שעות עליה שלקח לנו. זה די קשה.

בדרך ללה קראסה עוברים בשני כפרים נוספים. סונאדור הוא הראשון והוא הגדול מבין השניים ולאחר מכן קודיו (שורוק מלא בק' וחולם מלא בי'), קטן, רק כמה בתים. לאחר קודיו תצתרכו לחצות נהר ברגל, אז יש להוריד נעליים, זוהי בערך חצי הדרך ללה קראסה.

השביל ללה קראסה ממשיך למעלה. ברגע שתראו בית באמצע הנוף לאחר שחציתם את הנהר, תוכלו לשאול (אם יהיה את מי) מכיוון שיש שביל קיצור תלול דרך הבית הזה מהשביל המרכזי עד לכפר. אם לא יש הליכה של כשעה נוספת. אנחנו הלכנו בשביל המרכזי כי פיספסנו את השביל התלול למעלה. אבל זה היה עדיף כי עם המוצ'ילה על הגב יותר קשה לעלות את השביל התלול.

img_6813

בירכותינו, הגעתם לכפר, מה הלאה? בשביל לינה, תוכלו לשאול את המקומיים איפה ניתן להקים אוהל, או שאחד מהם יזמין אותכם לביתו. את חוליו פגשנו בדרך למעלה והוא הזמין אותנו אליו הבייתה. ציין שיש לו אפילו טלויזיה בבית. ישנו אצלו בבית על הרצפה. ובישלנו אצלו על עצים שסיפק לנו. מדובר על כפר לא תיירותי ועל אנשים נחמדים (אם כי עלול להיות שהם מבושמים קמעה, כפי שגילינו), הם לא ביקשו דבר בתמורה לעזרתם. אם תרצו לעזור, אולי תתנו עט לבעלי הבתים (גילינו שזה משהו שמבקשים הרבה בקובה) או משהו אחר. אבל אל תתחילו עם כסף, אלא אם כן מבקשים ממכם.

בשלב זה נציין את המוכר בחנות המרכזית ששכחנו את שמו. אנחנו היינו אמורים לרדת עם המשאית יום למחרת העליה המפרכת. מכיוון שירד גשם היא לא יצאה. כשהוא שמע שאנחנו יורדים ברגל, הוא שלף 2 לחמניות וסוכר ונתן לנו. הוא אמר שחשוב להם לשמור על סולידריות ולעזור לאנשים כשאפשר.

אם תחליטו לרדת לאחר ההגעה, אפשרי בכל אחת מהדרכים לחזור באותו שביל\כביש שהגעתם איתו. אבל מלה קראסה יש עוד שתי אפשרויות כדי לחצות את הרכס לעבר בייאמו.

הראשונה ברגל או בסוס (זוכרים את חואן?) בערך כ-5-6 שעות הליכה (4 שעות עליה, שעתיים ירידה) ללוס הורנוסוס. מלוס הורנוסוס תוחלו כבר להמשי בתחבורה לעבר בייאמו. השר השניה היא דרך ויטורינו שלוקחת קצת פחות זמן אבל אפשר ללכת אותה רק ברגל. גם משם יש תחבורה לעבר בייאמו.

img_6817

כמו כן, המקומיים אמרו לנו שדרוש אישור כדי לחצות את הרכס. משיגים אותו במשטרה שנימצאת בצ'יביריקו. המקומיים אמרו שאין מיש בודק את האישורים הללו, למרות שצריך להנפיק אותם. מצד שני לונלי פלאנט מציין שהחזירו כמה מטיילים בדרך שהגיעו. כל אחד והסיכון שהוא מעוניין לקחת.

אולי תרצו לקרוא גם את זה:

  1. איך מגיעים לטרק פיקו טורקינו(Pico Turcino) בקובה?

אודות העורך