הקהילה היהודית בקובה

הקהילה היהודית בקובה

ביומיינו האחרון בקובה הלכנו לחפש את בית הכנסת של הקהילה היהודית. לאחר ששאלנו מספר אנשים, לא היה קשה לזהות אותו עם השלט הבא.

img_7173

בית הכנסת "עדת ישראל" נמצא ברחוב אקוסטה (Acosta) פינת פיקוטה(Picota).

img_7171 img_7170

ליד בית הכנסת פנה אליינו רוברט מאנשי הקהילה (הוא לא רצה להצטלם איתנו מכיוון שטען שהוא עצוב). רוברט סיפר שלפני המהפיכה של פידל קאסטרו ב- 1959 היו בקובה 20 אלף יהודים, כיום יש כ-  1200 יהודים מתוכם כ-700 יהודים המרוכזים בשלוש קהילות בשלושה בתי כנסת בהוואנה. אחד נימצא בורדאדו, את השני לא הצלחנו לגלות היכן הוא והשלישי הוא הנוכחי המצולם כאן. ישנו עוד בית כנסת קטן בסאנטיגו גם כן.

רוברט הראה לנו את המנורה בגן לזיכרון הקהילה היהודית של הוואנה.

img_7175

מולה ישנה קצביה של בשר כשר הפתוחה 4 פעמים בחודש. מגיע לכאן שוחט כל פעם, אך רק מעט בשר נמכר מפני שהוא יקר מאוד עבור אנשי הקהילה.

img_7178

ביקשנו כמובן להכנס לבית הכנסת אבל הוא אמר שבדיוק היום מעשנים את בית הכנסת נגד יתושים (זו השיטה הקובנית להדברת העוקצנים האלו). בבית הכנסת מתקיימות תפילות בשני חמישי ושבת.

רחוב אקוסטה בעבר היה הרחוב בו גרו היהודים ורוב מוסדות הקהילה היו שם. חוץ מבית הכנסת הנימצא על הרחוב, ישנו הבניין בו שכן האולם של הקהילה ובו התקיימו אירועי הקהילה וארוחות משותפות בשבת בסמוך לכאן הייתה גם מאפייה כשרה של הקהילה.

img_7180
מוסד נוסף של הקהילה הוא מלון שניקרא מלון רחל, הנימצא בסמוך לכנסיית סן פרנסיסיקו דה אסיס. במלון ניתן לראות שמות של אולמות וחדרים כמו "שלמה", "דוד" ואחרים. לצערינו לא היה לנו זמן להגיע לשם.

רוברט מספר על מציאות עגומה בהוואנה של ימיינו, כמצבה של קובה כולה, הוא אומר שהמצב הכלכלי של היהודים הוא גרוע.
שאלנו אותו על אפשרות של עליה, מכיוון שידענו כמה יקר להשיג דרכון ולקנות כרטיס טיסה בעזרת משכורת קובנית ממוצעת. הוא אומר שהכל ממומן ע"י האירגון עליה במידה ורוצים.  היהודים עוברים לארה"ב, לישראל ולמקומות אחרים.הוא מספר שהוא אינו עובר בגלל אימו החולה, בת 93. חוץ מזה  ,יש לו עוד שני בנים אשר אינם גרים בהוואנה בגלל יוקר המחיה בעיר.

נראה שהמצב הכלכלי הגרוע של הקהילה נוגע לכולם. לאחר שפגשנו את רוברט, עצר אותנו יהודי נוסף יצחק ניסנבאום. הוא שאל אם ראינו את הקצביה ואת בנייני הקהילה האחרים. כאשר אמרנו לו שכן ושאנחנו עוזבים באותו יום, מיד הוא שאל אותנו אם יש לנו כסף שאנחנו ממילא לא צריכים אותו כי אנחנו עוזבים.

אולי תרצו לקרוא גם את זה:

  1. אז איך השיטה עובדת בקובה?
  2. הקובני שביקש לשמוע על ישראל
  3. גלישת ספה – עם אורחים בטיול מסביב לעולם

אודות העורך