מסע תענוגות לארץ הקודש – ספרות נוסעים בא"י.

מסע תענוגות לארץ הקודש – ספרות נוסעים בא"י.

לאחר שהזכרתי סופר חשוב אחד, טולקין, מגיע סופר חשוב וידוע נוסף,מארק טוויין. טוויין, במהלך עבודתו כעיתונאי ביקר בא"י ופירסם 50 טורים(ציניים למדי, יש לציין) ,חלקם על א"י,על מה  שראה ומי שפגש. הצלחת הטורים האלו גרמה לטוויין לחבר ספר אשר אחד מפרקיו נקרא מסע תענוגות לארץ הקודש.

בישראל, הוא אכן ידוע בתור הנוסע הכי מפורסם בא"י במאה ה-19, אך היו רבים רבים אחרים. רבות מהמחקר הגיאוגרפי היסטורי נשען על ספרות הנוסעים שהגיעו לכאן וביקרו או עברו בא"י. ידוע על מעל 3500 נוסעים שעברו כאן בא"י וכתבו עליה.

אני מביא כאן כמה מקורות למי שמתעניין בנושא ויוכל מכאן לחקור ולקרוא עוד.
המקור העיקרי שריכז את כל המיידע על אותה ספרות נוסעים הינו ריינולד רוריכט (Reinhold Röhricht).
רוריכט ריכז ביבליוגרפיה של 3500 נוסעים מתוכם 2000 במאה ה-19, החל מ-1800 עד 1878. הרשימה מופעיה בספר Bibliotheca Geographica Palaestinae

מקור נוסף שניתן למצוא בנושא הינו ספר של טיטוס טובלר (Titus Tobler)
Bibliographia Geographica Palaestinae. גם שם ישנו פירוט על הנוסעים בא"י. אני אמנם לא קורא גרמנית, אבל אפשר להבין את זה מהספר.

יהושוע בן אריה,אבי הגיאוגרפיה ההיסטורית בא"י, הוציא ספר על הנושא בשם:
ספרי מסעות : המקור להכרתה של ארץ ישראל במחצית הראשונה של המאה ה- 19.
בן אריה נותן סקירה של הנוסעים, מי הם היו ומה היו המניעים שלהם. עוד לא הספקתי לקרוא את הספר, אבל אפשר לראות כאן תקציר.

חוץ מזה, באונ' העברית קיימת כרטסת מעניינת נוספת שיכולה לעזור. אם ישנו חוקר שמחפש מיידע על מקום מסויים בספרות הנוסעים, אינדקס הכרטסת ההיא הוא לפי שמות המקומות. כך שניתן למצוא מקום ואת כל המקומות שהוא מוזכר בו. אני נעזרתי בה עבור מחקרים גיאוגרפים היסטוריים שביצעתי כדי לדעת איך מקומות נראו בימי עבר.
הכרטסת נכון לשנה שעברה לא הייתה ממוחשבת, כרגע עוד לא מצאו את המימון להקליד את כולה. נקווה שזה ישתנה בהמשך. אם מישהו מעוניין לממן כזה דבר, אפשר לגשת למזכירות המחלקה לגיאוג' ולשאול שם.

אולי תרצו לקרוא גם את זה:

  1. כנס האגודה הגאוגרפית הישראלית באוניברסיטה העברית בירושלים

אודות העורך