סיפור חרדי-נוצרי ברחוב שיבטי ישראל בירושלים

סיפור חרדי-נוצרי ברחוב שיבטי ישראל בירושלים

נראה שפיתרונות יצירתיים מקובלים גם במלחמות גדולות. ברחוב שבטי ישראל בירושלים, באיזור החרדי של השכונה שוכנים מספר מוסדות נוצריים ביניהן גם כנסייה רומנית. חסידות תולדות אהרון שהיא אחת החסידויות בשכונה בנתה את אחד ממוסדותיה בדיוק מול הכנסיה הרומנית, כאשר הקפידו שבתכנון שום חלון לא יפנה לעבר הכנסיה מהעבר השני של הרחוב. ואכן, אין חלונות בקיר הפונה לצד הזה של הרחוב. אך עדיין, החסידות התנגדה לנוכחות הכנסייתית בכל זאת. הפיתרון הגיע מאת יונתן פרוטו, שהיה בנו של ראש הקהילה באיטליה. הוא הציעה שהצלבים הממוקמים על גג הכנסייה יוצבו בניצב לבניין של חסידות תולדות אהרון, כך שכאשר יסתכלו מכיוון אותו בניין לא יראו את הצלב, אלא קו בלבד. הפיתרון עבד!

אלו בנייני הישיבה:

img_5662

וזו הכנסיה בצד השני של הרחוב:

הסיפור הזה קרה לפני כמה עשרות שנים. כיום על רקע התפרעויות חרדים קיצונים(הדגש הוא על קיצוניים – שמעתי אישית את אחד מאנשי הנהלת מוסדות חסידות סטולין-קרלין שאמר שמדובר בקבוצות קיצוניות שאינן מעידות על הכלל), נראה שפתרונות יצירתיים אולי יוכלו להציל את המצב.

בגלל ההתפרעויות כיום,על הבניין של בית החולים האיטלקי , ניתן לראות סימנים של זפת וצבע שנזרקו עליו בהזדמנויות שונות.
הבניין נבנה ע"י ממשלת איטליה כדי להגביר את השפעה ויוקרתה בירושלים, כחלק ממגמה של תחרות  בין המעצמות האירופאיות להשפיע כמה שיותר בירושלים, בסוף המאה ה-19. בית החולים נבנה כשני אגפים וכנסייה במרכזו. כיום הבניין שייך למשרד החנוך, ובכניסה לכנסייה נקבעה מזוזה.

גם למוסדות הנוצריים היו התנכלויות. בעקבות זאת נציגים של החרדים ונציגים של הנוצרים נפגשו כדי למצוא פיתרון. הנוצרים התלוננו על פגיעה במוסדותיהם. הם שאלו את הנציגים החרדים, מדוע הם מבליגים ונותנים לפגוע במוסדות הנוצריים, בעוד הם צריכים להגיב על כל פגיעה אנטישמית במוסדות ובתי קברות ייהודיים במדינות השונות. הרמז הובן…מודעות בשכונות החרדיות נתלו שמורות לא לפגוע במוסדות הנוצריים, מכיוון שיש סכנה לאתרים יהודיים בחו"ל.

מודעה ברובע היהודי בירושלים בעקבות השיחות בין הגופים החרדים לגופים הנוצריים:

ותמונה נוספת מאותו הרחוב, ניקוי כובעים בתחנת דלק:

אולי תרצו לקרוא גם את זה:

  1. סיור על גג כנסיית הקבר
  2. השילוש הקדוש: ישראליות-יהדות-נצרות ביקור בכנסייה היוונית קתולית
  3. גראפיטי מרענן בירושלים
  4. כולנו אנשים!
  5. פינות חמד חבויות בעיר העתיקה בירושלים

אודות העורך