השילוש הקדוש: ישראליות-יהדות-נצרות ביקור בכנסייה היוונית קתולית

השילוש הקדוש: ישראליות-יהדות-נצרות ביקור בכנסייה היוונית קתולית

הצהרתי כבר בבלוג זה שאיני מתיימר להיות חוקר נצרות ואחד שהקביעות שלו נחרצות. דווקא בנושא הזה, ההתבננות שלי היא פשוטה ותמימה יותר, בלי רקע. ישנם שיאמרו שדעה כזו אינה נחשבת, אחרים יחשבו שדווקא ראיה כזו היא מרעננת יותר. אתם מוזמנים לבחור צד.

בכנסייה אחת בירושלים מצאתי כמה קשרים שנראו לי מעניינים. מדובר על הכנסיית היוונית קתולית (בניגוד לכנסייה היוונית אורתודוכסית). הכנסייה, כמו רוב המוסדות הנוצריים החשובים שוכנת בעיר העתיקה ברובע הנוצרי. הכנסייה היא חלק ממתחם של היוונים קתולים.

הכנסיה מרשימה ביופיה. הקירות והכיפה מעוטרים בציורים שונים והאור בפנים, לחובבי צילום, מיוחד מאוד! ממש בדיוק, כדי שהתמונות לא יצאו מטושטשות ועם זאת אין צורך להשתמש בפלאש שיהרוס את האור הטבעי בתמונה.
 
כאמור ציורים נוצריים קלאסיים מעוטרים נמצאים בכל פינה. ישו, מריה ונוספים שאני לא מכיר. ביניהם, גם משה רבינו. משה רבינו עם כיפה אדומה, אפיפיורית שכזו. למה משה רבינו נמצא שם?! מילא לוחות הברית המציינות את הברית הישנה, אבל איזו חשיבות יש לו למשה?  אני אשמח להבין מי מהקוראים יודע מה הוא עושה שם.
. img_5366

והנה הסצינה המלאה:

img_5367

אז קשר נוצרי-יהודי דרך הציורים יש לנו. עכשיו הקשר הישראלי, הקשור לזמניינו אנו. הסבו את תשומת ליבי לציור שני המלאכים האלו עם המגילה באמצע ("הללויה,הללויה, הללויה" – למתעניינים). 

img_5359

 לא מזכיר לכם, לוגו מאוד עכשווי של מעצבת תכשיטים ישראלית ידועה?  מיכל נגרין, האם משם ההשראה המלאכית?

אולי תרצו לקרוא גם את זה:

  1. סיור על גג כנסיית הקבר
  2. הפטריארכיה היוונית אורתודוכסית – הסבר בסיסי
  3. כולנו אנשים!
  4. סיפור חרדי-נוצרי ברחוב שיבטי ישראל בירושלים
  5. המרכז המרוני בעיר העתיקה

אודות העורך