כולנו אנשים!

כולנו אנשים!

לאחרונה יצא לי לבקר במספר כנסיות כפי שבטח רואים. נחשפתי לזאת בזכות קורס בשם "התחרות על הקדושה – קהילות דתיות בירושלים בימיינו". הקורס מועבר ע"י דר' אמנון רמון.
דר' רמון מספק הצצה נדירה ומעניינת על עולם הנצרות העכשוי והוא מעורה מאוד בפרטים ובניואנסים. בהרצאה האחרונה קיבלנו פרטים על ויכוח בין העדות השונות בכנסיית הקבר על חדרי השירותים. לכל עדה במתחם ישנה חזקה על פי הסטטוס קוו…גם בשירותים.

img_5377_0

אנחנו נוטים לחשוב שאצלינו היהודים העלינו את הויכוח לדרגת אומנות. אנו מבקרים את עצמינו פעמים רבות  וטוענים שאנחנו לא מאוחדים וכמה חבל על כך כי אם היינו יותר מאוחדים, היינו חזקים יותר ומצליחים יותר. לאחר שעברתי כחצי מהקורס הנ"ל, למדתי כמה תובנות חדשות.

img_5393

יש לקחת את הדברים בפרופורציה הנכונה. נכון, עם ישראל מפורד לפעמים כדי גיחוך. אנחנו מפולגים ומתווכחים על ימין ועל שמאל (תרתי משמע), אבל….

העולם הנוצרי, אינו עולם אחד נוצרי, אלא מורכב מעדות רבות. בירושלים חלקן גדולות יחסית כמו הכנסייה הקתולית והכנסיה היוונית אורתודוכסית או קטנות כמו הקופטים. העדות האלו בינן לבין עצמן מתווכחות ללא הרף סביב המקומות הקדושים וכל פעולה סביבם נבדקת על פי הסכמי הסטטוס קוו (אלו הסכמים משנת 1852-3).

מאמינות בכנסיית הקבר

בסופו של דבר הסיבה היא אוניברסלית לחוסר האחדות. אין דתות, אין עדות. יש אנשים! ובין אנשים יש תמיד חוסר הסכמה על נקודות שונות. מספיקה חוסר הבנה קלה בתקשורת הבינאישית.כדי לגרום למחלוקות לעלות.

היה חשוב לי להביא את זה לפרופורציה הנכונה ולהגיד לנו, ליהודים, לא להכות על חטא סתם. אנחנו אנשים!
אשמח לתגובות.

אולי תרצו לקרוא גם את זה:

  1. סיור על גג כנסיית הקבר
  2. השילוש הקדוש: ישראליות-יהדות-נצרות ביקור בכנסייה היוונית קתולית
  3. המרכז המרוני בעיר העתיקה
  4. סיפור חרדי-נוצרי ברחוב שיבטי ישראל בירושלים
  5. הולכים את שביל ירושלים – היום הראשון

אודות העורך