פינות חמד חבויות בעיר העתיקה בירושלים

פינות חמד חבויות בעיר העתיקה בירושלים

בתור מי שמאוד אוהב את ירושלים, אני תמיד אוהב לגלות בה מקומות חדשים ומעניינים. לאיזור שער יפו יש הרבה מה להציע, לא מזמן יחסית נבנו שדרות ממילא המובילות לשער יפו. לא באתי להמליץ על שופינג שם, וההמלצה היא ללכת דרך שדרת החנויות מכיוון שמוצגת שם בימים אלו תערוכה שניקראת "ספורי אגדות", התערוכה מכילה פסלים מעניינים מאוד ותמונות מאגדות וסיפורים מוכרים יותר ופחות, וגם יצירות שרק קצת מזכירות סיפורים.

נקודת הייחוס שווילסון סימן

מהשדרה אפשר להמשיך במעלה המדרגות לשער יפו. כאשר עוברים בשער בצידו הימני למטה, ממש למטה…יש סימן של חץ. משהו שדומה לסימניה בסינית (שמציינת "לא" אגב). זוהי נקודת ייחוס שסומנה ע"י צ'ארלס וילסון , שהיה הראשון שעשה מפת מדידה מדוייקת של ירושלים. המפה יצאה ב-1865 והסימון הוא סביב תקופה זו.

לאחר המעבר בשער, עוברים את העליה אל החומות מצד שמאל וממשיכים עוד קצת עם הרחוב. בפניה השניה שמאלה, נכנסים לפסז'. ברגע שנכנסים עוברים למקום שלא מרגיש כמו מדינת ישראל, אלא מדינה זרה,ממש חו"ל. יש במקום בית קפה שבמרכזו עמוד. על העמוד ישנה כתובת ביוונית ומתוכה האותיות LEGXFR, שזהו קיצור של הלגיון העשירי פרטנסיס (לטינית: Legio X Fretensis. בהמשך הפסז' תלויות תמונות של ארץ ישראל ובעיקר ירושלים מהמאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. שיעור מאלף לחובבי היסטוריה וגיאוגרפיה. עוד מקומות מעניינים בסביבה בפוסט אחר.

אולי תרצו לקרוא גם את זה:

  1. המרכז המרוני בעיר העתיקה
  2. גראפיטי מרענן בירושלים
  3. סיפור חרדי-נוצרי ברחוב שיבטי ישראל בירושלים
  4. השילוש הקדוש: ישראליות-יהדות-נצרות ביקור בכנסייה היוונית קתולית
  5. מפות בייג'ינג וירושלים, ראש בראש!

אודות העורך