הפטריארכיה היוונית אורתודוכסית – הסבר בסיסי

הפטריארכיה היוונית אורתודוכסית – הסבר בסיסי
סמל הפטריארכיה היוונית אורתודוכסית

סמל הפטריארכיה היוונית אורתודוכסית

לאחר מלחמת ששת הימים ב-67 , מדינת ישראל רצתה לתת קולות לגורמים הנוצריים בארץ והוציאה תחת משרד הדתות את העיתון CJI – Cristian News from Israel
עיתון זה נותן הצצה על איך גורמים נוצריים שונים מציגים את עצמם ומספרים על ההיסטוריה שלהם. את העיתונים ניתן למצוא כיום בסיפריה של יד בן צבי בירושלים ולהתרשם מהקולות האלו.
במסגרת הקורס תחרות על הקדושה דיברנו על הפטריארכיה היוונית אורתודוכסית. אני מביא כאן סיכום על המושג ככתבו וכלשונו, איני לומד לימודי דתות או נצרות ולכן אין זהו הסבר מקיף ויכולות להיות בו גם טעויות. אתתם מוזמנים להעיר ולהאיר.
מקווה שיועיל למי שירצה.
<ul>הפטריארכיה היוונית אורתודוכסית  </ul>
פירוש המושג:
פטריארכיה – מגיע מהמילה "האב". מגיע מאברהם אולי אדם, האב הקדום ביותר. זהו מקום שבו יושב בעל המשרה הרמה ביותר. הוא ארכיבישוף בעל מעמד מיוחד. ישנן 5 פטרארכיות במקומות שונים בעולם. אחת בעולם המערבי ברומא, שטוענת שהיא החשובה ביותר. היא הממשיכה של פטרוס שנוסדה על ידו. ישו העמיס עליו את הכנסיה. פטרוס הגיע ונקבר ברומא. שאר הכנסיות נמצאות במזרח. אין היררכיה בין הארבע הנותרות. למרות שקונסטנטינופול טוענת שהיא החשובה ביניהם.הבעיה איתה שהיא עיר חדשה יחסית לאחרות. אנטיוכיה ואלכסנדריה. נוסדה ע"י קונסטנטין במאה ה-4, לאחר שבחר את ביזנטיום.  אלכסנדריה והאנטיוכיה, הם מקומות קדומים מאלה החלה הנצרות את צעדיה.
יוונים – הם ממשיכים את העולם היווני ההלני. הם מתייחסים למשהו עתיק וכן גם לפילוסופיה ולתרבות היוונית שהפכה להיות הלניסטית. בעולם ההלניסטי ישנם שני צדדים , העולם ההלני ותרבות המזרח (המסופוטימית והמצרית). לא רק יוונית הייתה שפת התפילה אלא גם סורית\ארמית. הכנסיה מדגישה את הצדדים היוונים שלה ולא את הצדדים הסורים והארמיים. ההדגש היום הוא על היוונית.  ישנו מאמר בקתדרה 135 על נזיר שמגיע במאה ה-12 לארץ  הקודש והוא מתאר רק את הכנסיות היווניות אורתודוכסיות. כלומר זה מה שחשוב

אורתודוכסית – פירוש המילה היא: אורתו – ישן, דוקסיה – דעה,דרך,מוניטין. כלומר לטענתם , הם הכנסיה הממשיכה את הדרך הישרה והישנה של ישו והשליכים. הם ממשיכים את הכנסיה הביזנטית כלומר של האימפריה הביזנטית. זאת לעומת כל שאר הנוצרים הסוטים\הרטים שסטו מהדרך. כל שאר הכנסיות התפלגו והתפצלו לדרכים לא נכונות.
העולם האורתוכסי שהתחיל בביזנטיון התחיל התפשט לכל מיני מקומות במזרח אירופה. כאשר החשובה ביניהן היא הכנסיה הפרובוסלבית ( שזה אותו פירוש כמו אורתוכסית, רק ברוסית). אין היררכיה ברורה אצל כולן. אין אפפייור אחד כלומר כל כנסיה היא עצמאית וכל אחת מהן היא ראש לעצמה. ישנו פטריארך אחד שרואה עצמו ראשון בין שווים, וזהו הפטריארך בקונסטינטינופול (איסטנבול). אבל הכנסיות האחרות לא רואות אותו כך. מעמדו בעייתי מכיוון שהוא יושב במדינה מוסלמית ושולט על רובע קטן בלבד שם.

האימפריה העות'מנית ממנה את הפטריארך בקונסטינטינופול החל מ-1516 , שהוא יהיה אחראי על כל הכנסיות באימפריה. ההחלטה אז שההנהגה של הפטריארכיה  צריכה להיות יוונית ממש. ומאז ראשי הכנסייה היוונית אורתודוכסית בירושלים הם יוונים בלבד. לערבים היוונים אורתודוכסים קשה להזדהות על זה. מה גם שהם רוב האוכלוסיה הנוצרית בארץ ולא יוונים כמובן.

אולי תרצו לקרוא גם את זה:

  1. השילוש הקדוש: ישראליות-יהדות-נצרות ביקור בכנסייה היוונית קתולית
  2. כולנו אנשים!
  3. פינות חמד חבויות בעיר העתיקה בירושלים

אודות העורך